Zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko oraz racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych złóż to jeden z kluczowych kierunków działalności.

Środowisko

Działalność gospodarcza przedsiębiorstw nie jest usytuowana na terenach objętych szczególną ochroną przyrody. Generalnie, wydobywanie i produkcja kruszyw budowlanych ma nieznaczący wpływ na florę i faunę, ponieważ wielkość emisji do atmosfery znajduje się w dopuszczalnych normach. Jednakże do parametrów, które w rzeczywisty sposób oddziaływają na środowisko naturalne należą: emisja pyłu oraz emisja hałasu i wibracji, związane z praca maszyn i urządzeń, jak również ze stosowaniem materiałów wybuchowych przy urabianiu złóż.

– Dla ograniczenia zapylenia zakłady wyposażone są w systemy odpylania odciągowego. Prowadzony stały monitoring stężenia pyłu w powietrzu oraz ocena skuteczności stosowanych rozwiązań technologicznych na etapach kruszenia i przesiewania. Do zabezpieczenia powyrobiskowych terenów wykorzystywany jest roztwór biszofitu.  Ponadto zraszane są drogi technologiczne, place składowe oraz tereny przemysłowe, cały ciąg przeróbczy: kosze zasypowe, węzły i komory kruszenia, węzły przesiewające, przestrzenie zrzutu z przenośników oraz załadunku kruszyw; systematycznie zraszane są tak tereny zakładów jak i przylegające do nich osady. Corocznie na obszarze zakładów sadzone są drzewa, co przyczynia się do lepszej ochrony przed wiatrem, hałasem jak również wstrzymuje roznoszenie się pyłu. Do hermetyzowania środków transportu, przewożących kruszywa frakcji drobnych lub odsiew, używa się plandek.

– Do drążenia wyrobisk wykorzystywane są nowoczesne maszyny posiadające system odpylania odciągowego.

– Redukcja stężenia pyłu przy masowych kontrolowanych wybuchach jest osiągana poprzez zraszanie wodne wyrobisk. Dla zminimalizowania emisji gazów wykorzystywane są materiały wybuchowe z zerowym bilansem tlenowym.

– Okresowo podlega pomiarom kontrolnym stężenie zanieczyszczeń w emisjach zorganizowanych oraz wydajność systemów oczyszczania gazów celem kontroli jakości powietrza w zakładach produkcyjnych. Również pobierane są próbki powietrza w miejscowościach leżących w sąsiedztwie kopalni i sprawdzane pod kątem zgodności z poziomem dopuszczalnym norm jakości powietrza (stężenie pyłu i gazu), prowadzona analiza obciążeń hałasem oraz infradźwiękiem.

– Na każdym obiekcie działają spójne reguły postępowania z odpadami, sortowane i przekazywane wyspecjalizowanym przedsiębiorstwom. Specjalnie opracowane zostały instrukcje na wypadek sytuacji awaryjnej.

– Regularnie poddawane są analizie chemicznej próbki wody z kopalni; zawartość substancji chemicznych występujących w wodach przemysłowych, odprowadzana do zbiorników wody nie powinna przekraczać dopuszczalnych norm.

– Prowadzony jest systematycznie monitoring zawartości substancji promieniotwórczych w surowcach i produktach zakładów spółki.

– Aby skutecznie zredukować negatywny wpływ na środowisko naturalne, zakłady przemysłowe wdrożyły system zarządzania środowiskowego certyfikowany zgodnie z międzynarodową normą ISO 14001.

Podjęte działania pozwalają usprawnić monitoring emisji pyłu do atmosfery i zminimalizować wpływ na środowisko naturalne.

© Grani 2020